109CKE025MLAD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
109CKE025MLAD
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
22 Weeks
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
3.5A @ 100kHz
Series :
CKE
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
54.7mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Published :
Applications :
Bypass, Decoupling
Voltage - Rated :
25V
Ripple Current @ Low Frequency :
2.5A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.437 36.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
10000µF
Datasheets
109CKE025MLAD
Cornell Dubilier Electronics 109CKE025MLAD
CKE 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can