109CKE016M
Mfr.Part #
109CKE016M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Stock
443
In Stock :
443
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Published :
2010
ESR (Equivalent Series Resistance) :
56.4mOhm @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current @ High Frequency :
3.332A @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dissipation Factor :
0.35 %
Factory Lead Time :
22 Weeks
Lead Pitch :
7.493mm
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Length :
15mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current :
2.38A
Packaging :
Bulk
Capacitance :
10000µF
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ Low Frequency :
2.38A @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
4.8mA
Diameter :
500μm
Series :
CKE
Tolerance :
±20%
Mount :
PCB, Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Datasheets
109CKE016M
Cornell Dubilier Electronics 109CKE016M
CKE 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.38A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can