109CKE6R3M
Mfr.Part #
109CKE6R3M
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
1.9A
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated :
6.3V
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
1.89mA
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
yes
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.42
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
66.3mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.73A @ 120Hz
Capacitance :
10000µF
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
JESD-609 Code :
e3
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
2.408A @ 100kHz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Series :
CKE
Datasheets
109CKE6R3M
Cornell Dubilier Electronics 109CKE6R3M
CKE 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.9A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can