109CKH010M
Mfr.Part #
109CKH010M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
1.437 36.50mm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
66.3mOhm @ 120Hz
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
2.842A @ 100kHz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated :
10V
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.03A @ 120Hz
Diameter :
18mm
Series :
CKH
Leakage Current :
3mA
ECCN Code :
EAR99
Polarization :
Polar
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
22 Weeks
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
Bypass, Decoupling
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
10000µF
Tan Delta :
0.38
Length :
35.5mm
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Pitch :
7.5mm
Datasheets
109CKH010M
Cornell Dubilier Electronics 109CKH010M
CKH 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can