109CKH6R3M
Mfr.Part #
109CKH6R3M
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
6.3V
e3
Length :
31.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.73A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.422A @ 100kHz
Leakage Current :
1.89mA
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Series :
CKH
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Ripple Current :
1.73A
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Diameter :
16mm
Bulk
Terminal Pitch :
7.5mm
Tan Delta :
0.42
ESR (Equivalent Series Resistance) :
66.3mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
10000µF
Datasheets
109CKH6R3M
Cornell Dubilier Electronics 109CKH6R3M
CKH 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.73A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can