109CKS025M
Mfr.Part #
109CKS025M
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
7.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.92A @ 100kHz
Series :
CKS
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
7.493mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
53mOhm @ 120Hz
Leakage Current :
7.5mA
Tan Delta :
0.32
Capacitance :
10000µF
Height Seated (Max) :
1.634 41.50mm
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Diameter :
18mm
Mount :
PCB, Through Hole
Ripple Current :
2.8A
Ripple Current @ Low Frequency :
2.8A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Height :
40mm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Datasheets
109CKS025M
Cornell Dubilier Electronics 109CKS025M
CKS 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.8A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can