109CKS010MQW
Mfr.Part #
109CKS010MQW
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
63mOhm @ 120Hz
Tan Delta :
0.37
Terminal Shape :
Wire
Height :
31.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.144A @ 100kHz
Radial, Can
Terminal Pitch :
7.5mm
Leakage Current :
3mA
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.96A @ 120Hz
Capacitance :
10000µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
16mm
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
10V
Ripple Current :
2.96A
Lead Pitch :
7.493mm
Series :
CKS
Datasheets
109CKS010MQW
Cornell Dubilier Electronics 109CKS010MQW
CKS 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.96A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can