T525D476M016ATE035
Mfr.Part #
T525D476M016ATE035
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT POLY 47UF 16V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Leakage Current :
76μA
Case Code (Metric) :
Tan Delta :
0.1
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Length :
7.3mm
Height :
2.8mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
700µA
Capacitance :
47μF
Dielectric Material :
Tantalum
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
17 Weeks
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Polarity :
Polar
Manufacturer Size Code :
D
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
10 %