T525B107M003ATE080
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T525B107M003ATE080
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 100UF 3V 1411
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Number of Terminations :
2
Capacitance :
100μF
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Depth :
2.8mm
Leakage Current :
30µA
Polarity :
Polar
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Dissipation Factor :
8 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100kHz
Series :
KO-CAP® T525
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
3V
Height :
2.1mm
Published :
Tolerance :
±20%
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
1mA
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Length :
3.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
Molded
Manufacturer Size Code :
B
Dielectric Material :
Tantalum
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm