T525B686M006ATE080
Mfr.Part #
T525B686M006ATE080
Description
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 1411
Tantalum - Polymer Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
2.8mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100kHz
Height :
1.9mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Leakage Current :
43μA
Voltage - Rated DC :
6.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Pitch :
1.1mm
Ripple Current :
1.3A
Capacitance :
68µF
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dissipation Factor :
8 %
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Tantalum
Tape and Reel (TR)
Voltage :
6.3V
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Packing Method :
TR, 7 INCH
REACH SVHC :
No SVHC
Polarity :
Polar
Number of Terminations :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Mount :
PCB, Surface Mount
Length :
3.5mm
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Published :
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T525B686M006ATE080 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Molded, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:2, Voltage:6.3V, Package / Case:1411 (3528 Metric), Number of Terminations:2, T525B686M006ATE080 pinout, T525B686M006ATE080 datasheet PDF, T525B686M006ATE080 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T525B686M006ATE080 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.