T525D227M010ATE025
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T525D227M010ATE025
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 220UF 10V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
10V
Case Code (Imperial) :
Mount :
PCB, Surface Mount
Lead Pitch :
3.8mm
Type :
Molded
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Packing Method :
TR, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
Series :
KO-CAP® T525
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Tantalum
Termination :
SMD/SMT
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Leakage Current :
220μA
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Published :
Manufacturer Size Code :
D
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Depth :
4.3mm
Height :
2.8mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
220μF
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
800μA
Tan Delta :
0.1
Length :
7.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dissipation Factor :
10 %
Voltage :
10V
Case Code (Metric) :
Polarity :
Polar
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T525D227M010ATE025 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Type:Molded, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Package / Case:2917 (7343 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:10V, T525D227M010ATE025 pinout, T525D227M010ATE025 datasheet PDF, T525D227M010ATE025 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T525D227M010ATE025 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.