T525D157M006ATE025
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T525D157M006ATE025
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Tan Delta :
0.1
Factory Lead Time :
16 Weeks
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ripple Current :
2.4A
Height :
3.1mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
7.3mm
Depth :
4.3mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Lead Free :
Lead Free
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 100kHz
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Manufacturer Size Code :
D
Voltage - Rated DC :
6.3V
Polarity :
Polar
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Dissipation Factor :
10 %
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Capacitance :
150µF