STS4C3F60L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STS4C3F60L
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
MOSFET N/P-CH 60V 4A/3A 8SOIC
Stock
70
In Stock :
70
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Series :
STripFET™
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Dissipation :
2W
Drain to Source Breakdown Voltage :
60V
Mount :
Surface Mount
Vgs(th) (Max) @ Id :
1V @ 250μA
Number of Terminations :
8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
4A 3A
Fall Time (Typ) :
14.5 ns
Pbfree Code :
yes
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1030pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
20.4nC @ 4.5V
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Gate to Source Voltage (Vgs) :
16V
Transistor Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Polarity/Channel Type :
N-CHANNEL AND P-CHANNEL
Terminal Form :
Gull wing
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
16A
Max Power Dissipation :
500mW
Pin Count :
8
Number of Elements :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
55m Ω @ 2A, 10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
FET Type :
N and P-Channel
Terminal Position :
Dual
Continuous Drain Current (ID) :
530mA
Transistor Application :
SWITCHING
Radiation Hardening :
No
Turn-Off Delay Time :
39 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
FET Feature :
Logic Level Gate
Additional Feature :
LOW THRESHOLD
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Drain-source On Resistance-Max :
0.065Ohm
Rise Time :
54ns
Current Rating :
4A
Base Part Number :
STS4C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
4A
Datasheets
STS4C3F60L
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays STMicroelectronics STS4C3F60L from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~150°C TJ, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Base Part Number:STS4C, STS4C3F60L pinout, STS4C3F60L datasheet PDF, STS4C3F60L amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays STMicroelectronics STS4C3F60L ,we also offer SSM6N57NU,LF, DMN2004DMK-7, AO4629, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.