STS4.3LF260QG
Mfr.Part #
STS4.3LF260QG
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
IP67 SURFACE MOUNT GULL WING TAC
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Illumination Type, Color :
Illumination :
Non-Illuminated
Actuator Orientation :
Top Actuated
Mechanical Life :
Circuit :
SPST-NO
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Length, Right Angle :
Series :
STS
Mounting Type :
Surface Mount
Outline :
10.00mm x 7.20mm
Switch Travel :
0.45mm
Actuator Type :
Standard
Operating Force :
260gf
Actuator Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Switch Function :
Off-Mom
Features :
Termination Style :
Gull wing
Product Status :
Active
Illumination Voltage (Nominal) :
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 48VDC
Actuator Height off PCB, Vertical :
4.30mm