STS4NF100
Mfr.Part #
STS4NF100
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 4A 8SO
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
4A
FET Type :
N-Channel
Voltage - Rated DC :
100V
REACH SVHC :
No SVHC
Pin Count :
8
Rise Time :
45ns
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta
Drain to Source Breakdown Voltage :
100V
Radiation Hardening :
No
Turn-Off Delay Time :
49 ns
Power Dissipation :
2.5W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Mount :
Surface Mount
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
870pF @ 25V
Height :
1.25mm
Vgs (Max) :
±20V
Number of Elements :
1
Base Part Number :
STS4N
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Number of Terminations :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
yes
Fall Time (Typ) :
17 ns
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
4A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
70m Ω @ 2A, 10V
Number of Pins :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drain-source On Resistance-Max :
0.07Ohm
Turn On Delay Time :
58 ns
Width :
4mm
Mounting Type :
Surface Mount
Transistor Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
4A Tc
Length :
5mm
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
41nC @ 10V
Transistor Application :
SWITCHING
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Series :
STripFET™ II
Lead Free :
Lead Free
Continuous Drain Current (ID) :
4A
Terminal Position :
Dual
Datasheets
STS4NF100
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Single STMicroelectronics STS4NF100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-55°C~150°C TJ, Base Part Number:STS4N, Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, STS4NF100 pinout, STS4NF100 datasheet PDF, STS4NF100 amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Single STMicroelectronics STS4NF100 ,we also offer EPC2019, EPC2053, EPC2015C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
STMicroelectronics STS4NF100
N-Channel Tape & Reel (TR) 70m Ω @ 2A, 10V ±20V 870pF @ 25V 41nC @ 10V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
STS4NF100 Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 870pF @ 25V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 4A amps.In this device, the drain-source breakdown voltage is 100V and VGS=100V, so the drain-source breakdown voltage is 100V in this case.A device can conduct a maximum continuous current of [4A] according to its drain current.It is [49 ns] because it takes time to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin.A turn-on delay time of 58 ns indicates the time it takes for the input capacitance of the device to charge before drain current conduction starts.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
STS4NF100 Features
a continuous drain current (ID) of 4A
a drain-to-source breakdown voltage of 100V voltage