STS4DNFS30L
Mfr.Part #
STS4DNFS30L
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 30V 4A 8SO
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V 10V
REACH SVHC :
No SVHC
FET Type :
N-Channel
Series :
STripFET™
Power Dissipation :
2W
Current Rating :
4A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
330pF @ 25V
Drain to Source Breakdown Voltage :
30V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
16V
Terminal Position :
Dual
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
12.7mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Transistor Application :
SWITCHING
Fall Time (Typ) :
22 ns
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
4A
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
6.35mm
Terminal Form :
Gull wing
FET Feature :
Schottky Diode (Isolated)
Turn On Delay Time :
11 ns
Length :
6.35mm
Continuous Drain Current (ID) :
4A
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
8
Base Part Number :
STS4D
Number of Pins :
8
Lead Free :
Lead Free
Threshold Voltage :
1V
Transistor Element Material :
SILICON
Radiation Hardening :
No
Vgs (Max) :
±16V
Power Dissipation-Max :
2W Tc
Turn-Off Delay Time :
25 ns
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
9nC @ 5V
Rise Time :
100ns
Pin Count :
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Voltage - Rated DC :
30V
Weight :
4.535924g
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
55m Ω @ 2A, 10V