STS4.3LF200QG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STS4.3LF200QG
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
IP67 SURFACE MOUNT TACTILE SWITC
Stock
995
In Stock :
995
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Max Power Dissipation :
125 mW
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Length, Right Angle :
Outline :
7.20mm x 7.20mm
Termination Style :
Gull wing
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Composition :
Metal Film
Actuator Orientation :
Top Actuated
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 48VDC
Illumination Type, Color :
Tolerance :
1 %
Mechanical Life :
Actuator Height off PCB, Vertical :
4.30mm
Product Status :
Active
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Illumination :
Non-Illuminated
Actuator Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Failure Rate :
0.01 %
Resistance :
17.4 Ω
Power Rating :
125 mW
Base Product Number :
STS4.3
Series :
STS
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Illumination Voltage (Nominal) :
Switch Function :
Off-Mom
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Operating Force :
200gf
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Switch Travel :
0.45mm
Width :
2.39 mm
RoHS :
Non-Compliant
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Circuit :
SPST-NO
Actuator Type :
Standard
Length :
6.35 mm