STL8DN10LF3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STL8DN10LF3
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
8-PowerVDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET 2N-CH 100V 20A 5X6
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Case Connection :
DRAIN
Transistor Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Continuous Drain Current (ID) :
20A
Avalanche Energy Rating (Eas) :
190 mJ
Number of Elements :
2
Rise Time :
9.6ns
JESD-30 Code :
R-PDSO-F6
Factory Lead Time :
12 Weeks
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Number of Pins :
8
Packaging :
Cut Tape (CT)
Max Power Dissipation :
70W
Mounting Type :
Surface Mount
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
Series :
Automotive, AEC-Q101, STripFET™ III
Package / Case :
8-PowerVDFN
Transistor Application :
SWITCHING
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Power Dissipation :
70W
FET Feature :
Logic Level Gate
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
35m Ω @ 4A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
20.5nC @ 10V
ECCN Code :
EAR99
Drain-source On Resistance-Max :
0.05Ohm
Terminal Form :
Flat
FET Type :
2 N-Channel (Dual)
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Turn-Off Delay Time :
50.6 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Drain to Source Breakdown Voltage :
100V
Turn On Delay Time :
8.7 ns
Fall Time (Typ) :
5.2 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
970pF @ 25V
Number of Terminations :
6
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
31.2A
Element Configuration :
Dual
Base Part Number :
STL8
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Radiation Hardening :
No
Datasheets
STL8DN10LF3
STMicroelectronics STL8DN10LF3
STL8DN10LF3       Description
STL8DN10LF3     Features
Designed for automotive applications and
AEC-Q101 qualified
Logic level VGS(th)
175 ?? C maximum junction temperature
100% avalanche rated
Wettable flank package
STL8DN10LF3         Applications
Switching applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 11.6VC 1610
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO216AA
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26