STGWT40HP65FB
Mfr.Part #
STGWT40HP65FB
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Description
TRENCH GATE FIELD-STOP IGBT, HB
Test Condition :
400V, 40A, 5 Ω, 15V
Through Hole
Series :
HB
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Current - Collector (Ic) (Max) :
80A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Switching Energy :
363μJ (off)
Reverse Recovery Time :
140ns
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Base Part Number :
STGWT40
Input Type :
Standard
Td (on/off) @ 25°C :
-/142ns
Gate Charge :
210nC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
32 Weeks
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Current - Collector Pulsed (Icm) :
160A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2V @ 15V, 40A
Power - Max :
283W
Datasheets
STGWT40HP65FB
STMicroelectronics STGWT40HP65FB
STGWT40HP65FB Description
The STGWT40HP65FB is a Trench gate field-stop IGBT, HB series 650 V, 40 A high speed. An innovative, unique trench gate field-stop structure was used to construct the IGBT in this device. This particular frequency converter is a component of the new HB series of IGBTs, which stands for the best possible trade-off between conduction loss and switching loss. Additionally, a safer paralleling operation is produced by the slightly positive VCE(sat) temperature coefficient and the extremely tight parameter distribution.
STGWT40HP65FB Features
  • Tight parameter distribution
  • Co-packed diode for protection
  • Safe paralleling
  • Low thermal resistance
  • Maximum junction temperature: TJ = 175 °C
  • Minimized tail current
  • VCE(sat) = 1.6 V (typ.) @ IC = 40 A