STGWT30V60DF
Mfr.Part #
STGWT30V60DF
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Description
IGBT 600V 60A 258W TO3P-3
Transistors - IGBTs - Single
Element Configuration :
Single
Height :
26.7mm
Factory Lead Time :
32 Weeks
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.35V
Switching Energy :
383μJ (on), 233μJ (off)
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Max Collector Current :
60A
Packaging :
Tube
Length :
15.7mm
Number of Pins :
3
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120A
Td (on/off) @ 25°C :
45ns/189ns
IGBT Type :
Trench Field Stop
ECCN Code :
EAR99
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.3V @ 15V, 30A
Gate Charge :
163nC
Mount :
ROHS3 Compliant
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Base Part Number :
STGWT30
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Width :
5.7mm
Test Condition :
400V, 30A, 10 Ω, 15V
Reverse Recovery Time :
53 ns
Mounting Type :
Through Hole
Max Power Dissipation :
258W
Radiation Hardening :
No
Input Type :
Standard
Power Dissipation :
258W
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Datasheets
STGWT30V60DF
STMicroelectronics STGWT30V60DF
STGWT30V60DF Description
STGWT30V60DF Features
Maximum junction temperature: TJ = 175 °C
Tail-less switching off
VCE(sat) = 1.85 V (typ.) @ IC = 30 A