S5-0R02J8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S5-0R02J8
Manufacturer
Riedon
Package / Case
8230 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.02 OHM 5% 4W 8230
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Series :
S
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Published :
Max Power Dissipation :
4W
Size / Dimension :
0.819Lx0.296W 20.80mmx7.50mm
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminations :
2
Height :
8.1026mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.319 8.10mm
Package / Case :
8230 J-Lead
Resistance :
20mOhm
Datasheets
S5-0R02J8
Riedon S5-0R02J8
S Series, Wirewound, 20mOhm, ±5%, -55°C~275°C