S5-0R024J8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S5-0R024J8
Manufacturer
Riedon
Package / Case
8230 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.024 OHM 5% 4W 8230
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Series :
S
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Tolerance :
±5%
Resistance :
24mOhm
Max Power Dissipation :
4W
Height Seated (Max) :
0.319 8.10mm
Height :
8.1026mm
Feature :
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
8230 J-Lead
Size / Dimension :
0.819Lx0.296W 20.80mmx7.50mm
Datasheets
S5-0R024J8
Riedon S5-0R024J8
S Series, Wirewound, 24mOhm, ±5%, -55°C~275°C