ROX2SJ470R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROX2SJ470R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 470 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Max Operating Temperature :
235 °C
Max Power Dissipation :
2 W
Temperature Coefficient :
100 ppm/K
ELV :
Compliant
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Failure Rate :
Technology :
Metal Oxide
Termination Style :
Axial
Number of Pins :
2
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Voltage Rating :
350 V
Product Width :
0.85 mm
Width :
12 mm
TE Connectivity
Number of Terminations :
2
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Power Rating :
0.1 W
Diameter :
5 mm
Series :
ROX, Neohm
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Termination :
Voltage Rating (DC) :
350 V
Subcategory :
Resistors
Power (Watts) :
2W
Supplier Device Package :
RoHS :
Compliant
Height - Seated (Max) :
Lead/Base Style :
Base Product Number :
ROX2
Mount :
Axial, Through Hole
Number of Resistors :
1
Lead Length :
25 mm
Composition :
Metal Oxide Film
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistance :
4.53 kOhm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Length :
12 mm
REACH SVHC :
No SVHC
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Qualification :
AEC-Q200
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 days ago)
Product Length :
1.55 mm
Min Operating Temperature :
-55 °C
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Resistance Tolerance :
1
Package / Case :
Military Standard :
Not
Datasheets
ROX2SJ470R
TE Connectivity AMP Connectors ROX2SJ470R
Axial, Through Hole General Purpose, 4.53 kOhm, 2W, Metal Oxide Film,