RDC20-331K-RC
Mfr.Part #
RDC20-331K-RC
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
330UH RADIAL DRUM CORE INDUCTOR
Stock
514
In Stock :
514
Current - Saturation (Isat) :
5.2A
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance :
±10%
Package :
Bulk
Height - Seated (Max) :
0.840" (21.34mm)
Frequency - Self Resonant :
Inductance :
330 µH
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.825" Dia (20.96mm)
Supplier Device Package :
Radial Lead
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
DC Resistance (DCR) :
305mOhm Max
Type :
Drum Core, Wirewound
Current Rating (Amps) :
1.6 A
Datasheets
RDC20-331K-RC
Allied Components International RDC20-331K-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD