RDC20-121K-RC
Mfr.Part #
RDC20-121K-RC
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
120uH +/- 10% Radial Drum Core
Stock
2
In Stock :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Size / Dimension :
0.825" Dia (20.96mm)
Inductance :
120 µH
Type :
DRUM CORE
Height - Seated (Max) :
0.840" (21.34mm)
Current Rating (Amps) :
4 A
DC Resistance (DCR) :
90mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
Tolerance :
±10%
Current - Saturation (Isat) :
9.4A
Material - Core :
Datasheets
RDC20-121K-RC
Allied Components International RDC20-121K-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD