RDC20-222K-RC
Mfr.Part #
RDC20-222K-RC
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
2200uH +/-10% Radial Drum Core
Stock
13
In Stock :
13
Type :
DRUM CORE
Current - Saturation (Isat) :
2A
Size / Dimension :
0.825" Dia (20.96mm)
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Inductance :
2.2 mH
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Current Rating (Amps) :
800 mA
Package :
Box
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
DC Resistance (DCR) :
1.54Ohm Max
Height - Seated (Max) :
0.840" (21.34mm)
Datasheets
RDC20-222K-RC
Allied Components International RDC20-222K-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD