RDC20-101K-RC
Mfr.Part #
RDC20-101K-RC
Package / Case
Radial
Description
100UH 10% RADIAL DRUM CORE
Stock
59
In Stock :
59
Current - Saturation (Isat) :
10.4A
Height - Seated (Max) :
0.840" (21.34mm)
DC Resistance (DCR) :
80mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Package / Case :
Radial
Type :
Drum Core, Wirewound
Size / Dimension :
0.825" Dia (20.96mm)
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps) :
4 A
Inductance :
100 µH
Datasheets
RDC20-101K-RC
Allied Components International RDC20-101K-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD