RDC20-220K-RC
Mfr.Part #
RDC20-220K-RC
Package / Case
Radial
Description
22 UH 20% RADIAL DRUM CORE
Current - Saturation (Isat) :
21A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.825" Dia (20.96mm)
Supplier Device Package :
Current Rating (Amps) :
7.2 A
Type :
Drum Core, Wirewound
Inductance :
22 µH
DC Resistance (DCR) :
19mOhm Max
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
0.840" (21.34mm)
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Datasheets
RDC20-220K-RC
Allied Components International RDC20-220K-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD