RDC20-100K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RDC20-100K-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
10uH +/-10% Radial Drum Core
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Features :
Type :
DRUM CORE
Current - Saturation (Isat) :
30A
Shielding :
Unshielded
Package :
Box
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
11.4 A
Inductance :
10 µH
Series :
RDC20
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Ratings :
Frequency - Self Resonant :
Supplier Device Package :
Radial
Material - Core :
Height - Seated (Max) :
0.840" (21.34mm)
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.825" Dia (20.96mm)
Q @ Freq :
DC Resistance (DCR) :
9mOhm Max
Datasheets
RDC20-100K-RC
Allied Components International RDC20-100K-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD