RDC20-221K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RDC20-221K-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
220 UH 20% Radial Drum Core
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Current Rating (Amps) :
2.8 A
Features :
Frequency - Self Resonant :
Type :
Drum Core, Wirewound
Current - Saturation (Isat) :
7A
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Q @ Freq :
Ratings :
Package :
Box
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.825" Dia (20.96mm)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.840" (21.34mm)
Material - Core :
Series :
RDC20
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Inductance :
220 µH
Shielding :
Unshielded
Datasheets
RDC20-221K-RC
Allied Components International RDC20-221K-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD