RDC20-180K-RC
Mfr.Part #
RDC20-180K-RC
Package / Case
Radial
Description
18 UH 20% RADIAL DRUM CORE
Stock
2
In Stock :
2
DC Resistance (DCR) :
18mOhm Max
Size / Dimension :
0.825" Dia (20.96mm)
Supplier Device Package :
Radial
Inductance :
18 µH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Current - Saturation (Isat) :
22A
Type :
Drum Core, Wirewound
Ratings :
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
0.840" (21.34mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps) :
7.2 A
Datasheets
RDC20-180K-RC
Allied Components International RDC20-180K-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD