ME90A1251N01
Mfr.Part #
ME90A1251N01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 90W
Stock
177
In Stock :
177
Product Category :
Brand :
Amphenol Positronic
Voltage - Output :
12V
Operating Temperature Range :
- 20 C to + 50 C
Region Utilized :
International
Width :
65.5 mm
Positronic
Region :
Universal
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Cord Length :
59 (1.50m)
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Power (Watts) :
90W
Output Connector :
Rectangular, 6 Position
Polarization :
Positive Center
Current - Output (Max) :
7.5A
Series :
ME90 (90W)
Efficiency :
Level VI
Load Regulation :
Regulated
Size / Dimension :
5.91 L x 2.58 W x 1.34 H (150.0mm x 65.5mm x 34.0mm)
Input Connector :
IEC 320-C8
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Maximum Operating Temperature :
+ 50 C
Other Names :
271-2978 ME90A1251N01-ND
Subcategory :
D-Sub Connectors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Approvals :
CE
Number of Outputs :
1 Output
Length :
150.5 mm
Output Power :
90 W
Form :
Desktop (Class II)
Input Voltage :
100 VAC to 240 VAC
Operating Temperature :
-20°C ~ 50°C
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Applications :
Medical
Height :
34 mm
RoHS :
Details
No Load Power Consumption :
210mW (Max)