ME60A1603N01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ME60A1603N01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 60W
Manufacturer :
Product Category :
Efficiency :
Level VI
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Max Power Dissipation :
60W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Output :
16V
Max Operating Temperature :
50°C
Power (Watts) :
60W
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Max Output Current :
3.75A
Connector Type :
PLUG
Region Utilized :
International
Height :
32.766mm
Input Connector :
IEC 320-C8
Length :
107.95mm
Width :
67.818mm
Current - Output (Max) :
3.75A
Cord Length :
45.3 1.15m
Size / Dimension :
4.25Lx2.67W x 1.29 H 108.0mmx67.9mmx32.7mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Approval Agency :
CE, cURus
Voltage - Input :
90V~264VAC
No Load Power Consumption :
210mW Max
Min Operating Temperature :
-20°C
Form :
Desktop (Class II)
Series :
ME60 (60W)
Polarization :
Positive Center
Applications :
Medical
Polarity :
Positive
Operating Temperature :
-20°C~50°C