ME60A0551N01
Mfr.Part #
ME60A0551N01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 35W
Efficiency :
Level VI
Series :
ME60 (60W)
Voltage - Output :
5V
Input Connector :
IEC 320-C8
Current - Output (Max) :
7A
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Voltage - Input :
90V~264VAC
Form :
Desktop (Class II)
Power (Watts) :
35W
Polarization :
Positive Center
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
4.25Lx2.67W x 1.28 H 108.0mmx67.9mmx32.5mm
Approval Agency :
CE
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length :
45.3 1.15m
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Region Utilized :
International
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Medical
No Load Power Consumption :
210mW Max