ME60A0903F01
Mfr.Part #
ME60A0903F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 63W
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Region Utilized :
International
Current - Output (Max) :
6A
Package :
Bulk
Standard Number :
Base Product Number :
ME60A0903
Approval Agency :
CE
Efficiency :
Level VI
Polarization :
Positive Center
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Cord Length :
45.3" (1.15m)
Power (Watts) :
63 W
Series :
ME60 (60W)
Applications :
Medical
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Product Status :
Active
Voltage - Output :
9V
Input Connector :
IEC 320-C14
Size / Dimension :
4.25" L x 2.67" W x 1.29" H (108.0mm x 67.9mm x 32.7mm)
Form :
Desktop (Class I)
No Load Power Consumption :
210mW (Max)