ME60A0503F01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ME60A0503F01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 35W
Manufacturer :
Product Category :
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Form :
Desktop (Class I)
Series :
ME60 (60W)
Polarization :
Positive Center
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Published :
Cord Length :
45.3 1.15m
Size / Dimension :
4.25Lx2.67W x 1.29 H 108.0mmx67.9mmx32.7mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Input Connector :
IEC 320-C14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Current - Output (Max) :
7A
No Load Power Consumption :
210mW Max
Voltage - Input :
90V~264VAC
Power (Watts) :
35W
Approval Agency :
CE, cURus
Voltage - Output :
5V