ME60A0551F01
Mfr.Part #
ME60A0551F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 35W
Stock
218
In Stock :
218
Product Category :
Form :
Desktop (Class I)
Current - Output (Max) :
7A
Max Output Current :
7A
Length :
107.95mm
Cord Length :
45.3 1.15m
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
32.766mm
Min Operating Temperature :
-20°C
Max Power Dissipation :
60W
Efficiency :
Level VI
Applications :
Medical
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Width :
67.818mm
Connector Type :
RECTANGULAR
Max Operating Temperature :
50°C
Approval Agency :
CE, cURus
Voltage - Input :
90V~264VAC
Series :
ME60 (60W)
Input Connector :
IEC 320-C14
Region Utilized :
International
No Load Power Consumption :
210mW Max
Power (Watts) :
35W
Size / Dimension :
4.25Lx2.67W x 1.29 H 108.0mmx67.9mmx32.7mm
Published :
2015
Output Connector :
Rectangular, 6 Position
Voltage - Output :
5V