ME60A1202F01
Mfr.Part #
ME60A1202F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Product Category :
Region Utilized :
International
Input Connector :
IEC 320-C14
Polarization :
Positive Center
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length :
45.3 1.15m
Power (Watts) :
60W
Approval Agency :
CE
Series :
ME60 (60W)
Current - Output (Max) :
5A
Form :
Desktop (Class I)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
4.25Lx2.67W x 1.29 H 108.0mmx67.9mmx32.7mm
Efficiency :
Level VI
Voltage - Output :
12V
Applications :
Medical
Operating Temperature :
-20°C~70°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
No Load Power Consumption :
210mW Max
Voltage - Input :
90V~264VAC