ME60A1203F01
Mfr.Part #
ME60A1203F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Stock
338
In Stock :
338
Current - Output (Max) :
5A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Min Operating Temperature :
-20°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Polarization :
Positive Center
Voltage - Input :
90V~264VAC
Polarity :
Positive
Connector Type :
PLUG
Applications :
Medical
Max Operating Temperature :
50°C
Form :
Desktop (Class I)
Voltage - Output :
12V
No Load Power Consumption :
210mW Max
Cord Length :
45.3 1.15m
Height :
32.766mm
Size / Dimension :
4.25Lx2.67W x 1.29 H 108.0mmx67.9mmx32.7mm
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Series :
ME60 (60W)
Efficiency :
Level VI
Max Power Dissipation :
60W
Region Utilized :
International
Published :
2015
Operating Temperature :
-20°C~50°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power (Watts) :
60W
Lead Free :
Lead Free
Approval Agency :
CE, cURus
Length :
107.95mm
Width :
67.818mm
Max Output Current :
5A