ME60A1603F01
Mfr.Part #
ME60A1603F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 60W
Approval Agency :
CE, cURus
Cord Length :
45.3 1.15m
Min Operating Temperature :
-20°C
Power (Watts) :
60W
Applications :
Medical
Efficiency :
Level VI
Connector Type :
PLUG
Polarization :
Positive Center
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Size / Dimension :
4.25Lx2.67W x 1.29 H 108.0mmx67.9mmx32.7mm
Form :
Desktop (Class I)
Max Operating Temperature :
50°C
Max Output Current :
3.75A
Region Utilized :
International
Width :
67.818mm
Published :
Height :
32.766mm
Polarity :
Positive
Voltage - Output :
16V
Series :
ME60 (60W)
Length :
107.95mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Input Connector :
IEC 320-C14
Voltage - Input :
90V~264VAC
Max Power Dissipation :
60W
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Current - Output (Max) :
3.75A
No Load Power Consumption :
210mW Max