ME60A1503N01
Mfr.Part #
ME60A1503N01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 60W
Stock
229
In Stock :
229
Power (Watts) :
60W
Form :
Desktop (Class II)
Current - Output (Max) :
4A
Max Power Dissipation :
60W
Approval Agency :
CE, cURus
Min Operating Temperature :
-20°C
Efficiency :
Level VI
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Max Operating Temperature :
50°C
Height :
32.766mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
67.818mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
PLUG
Published :
2015
Length :
107.95mm
Series :
ME60 (60W)
Applications :
Medical
Voltage - Input :
90V~264VAC
Cord Length :
45.3 1.15m
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarity :
Positive
No Load Power Consumption :
210mW Max
Max Output Current :
4A
Region Utilized :
International
Input Connector :
IEC 320-C8
Size / Dimension :
4.25Lx2.67W x 1.29 H 108.0mmx67.9mmx32.7mm
Lead Free :
Lead Free
Polarization :
Positive Center
Voltage - Output :
15V