MAPS-011007-001SMB
Mfr.Part #
MAPS-011007-001SMB
Description
SAMPLE BRD,6-BIT,1.2-1.4GHZ,4MM-
Stock
3
In Stock :
3
RF Type :
GENERAL PURPOSE
Package :
Bulk
MACOM
Product Type :
Phase Detectors / Shifters
Series :
Product Status :
Active
Technology :
Si
Package / Case :
24-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package :
24-PQFN (4x4)
Brand :
MACOM
Subcategory :
Wireless and RF Integrated Circuits
Product Category :
Phase Detectors / Shifters
Secondary Attributes :
Frequency :
1.2GHz ~ 1.4GHz
Base Product Number :
MAPS-011007
MACOM Technology Solutions MAPS-011007-001SMB
Surface Mount 24-VFQFN Exposed Pad Phase Shifter 1.2GHz ~ 1.4GHz General Purpose
MAPS-011007-001SMB Overview
In this RF modulator, the frequency is 1.2GHz ~ 1.4GHz.Due to the enhanced 24-VFQFN Exposed Pad package, this RF IC is excellent .PCBs or development boards with Surface Mount-types can accommodate this RF modulator.
MAPS-011007-001SMB Features
Frequency of 1.2GHz ~ 1.4GHz
24-VFQFN Exposed Pad package
MAPS-011007-001SMB Applications
There are a lot of MACOM Technology Solutions
MAPS-011007-001SMB RF Misc ICs and Modules applications.
  • VSAT radios
  • Communications test equipmen
  • PA linearization
  • PA predistortion
  • Amplitude modulation
Manufacturer related products
    CAP SILICON 20PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1.5PF 10% SMD
    CAP SILICON 100PF 20% SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1PF 20% 50V SMD