MAPS-010164-TR0500
Mfr.Part #
MAPS-010164-TR0500
Description
PHASE SHIFT 6-BIT 2.3-3.8 GHZ
RF Misc ICs and Modules
Factory Lead Time :
24 Weeks
Function :
Phase Shifter
Construction :
COMPONENT
Mounting Type :
Surface Mount
VSWR-Max :
1.3
Input Power-Max (CW) :
25dBm
JESD-609 Code :
e3
Insertion Loss (Max) :
4.5 dB
Phase Shift-Max :
360 deg
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
24-VFQFN Exposed Pad
Published :
Weight :
937.688827mg
Characteristic Impedance :
50Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RF Type :
Radar
Number of Pins :
24
Frequency :
2.3GHz~3.8GHz
MACOM Technology Solutions MAPS-010164-TR0500
Surface Mount 24-VFQFN Exposed Pad Tape & Reel (TR) Phase Shifter 2.3GHz~3.8GHz Radar 24 Pins
MAPS-010164-TR0500 Overview
A frequency of 2.3GHz~3.8GHz is used to operate RF modulator.RF IC features an enhanced 24-VFQFN Exposed Pad package.There is a Tape & Reel (TR) package for this RF modulator.PCB or development board with Surface Mount-type connectors can accommodate this RF modulator.24-pin driver chip with enhanced power dissipation.A RF switch IC's temperature of less than 85°C is required for operation.It must not be less than -40°C degrees Celsius for this RF switch IC to operate properly.
MAPS-010164-TR0500 Features
Frequency of 2.3GHz~3.8GHz
24-VFQFN Exposed Pad package
Tape & Reel (TR)
24 pins
MAPS-010164-TR0500 Applications
There are a lot of M/A-Com Technology Solutions
MAPS-010164-TR0500 RF Misc ICs and Modules applications.
  • Broadband/CATV
  • RF/IF analog multiplexer
  • Balanced modulation
  • Demodulation
Manufacturer related products
    CAP SILICON 20PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1.5PF 10% SMD
    CAP SILICON 100PF 20% SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1PF 20% 50V SMD