MAPS-010144-TR0500
Mfr.Part #
MAPS-010144-TR0500
Description
PHASE SHIFTER 4-BIT 2.3-3.8 GHZ
RF Misc ICs and Modules
Min Operating Temperature :
-40°C
Construction :
COMPONENT
Max Operating Temperature :
85°C
Published :
Function :
Phase Shifter
Frequency :
2.3GHz~3.8GHz
Input Power-Max (CW) :
25dBm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Phase Shift-Max :
360 deg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Characteristic Impedance :
50Ohm
VSWR-Max :
1.3
RF Type :
Radar
Surface Mount
Insertion Loss (Max) :
4.5 dB
Number of Pins :
24
Weight :
937.688827mg
Package / Case :
24-VFQFN Exposed Pad
MACOM Technology Solutions MAPS-010144-TR0500
Surface Mount 24-VFQFN Exposed Pad Tape & Reel (TR) Phase Shifter 2.3GHz~3.8GHz Radar 24 Pins
MAPS-010144-TR0500 Overview
RF modulator operates on the basis of the frequency of 2.3GHz~3.8GHz.This RF IC is excellent due to its enhanced 24-VFQFN Exposed Pad package.The package of this RF modulator is Tape & Reel (TR).On any Surface Mount-type PCB or development board, you can install this RF modulator.24-pin RF module with improved power dissipation control.It must be below 85°C when the RF switch IC's system is operating.This RF switch IC must be able to operate at a minimum of -40°C degrees Celsius during normal operation.
MAPS-010144-TR0500 Features
Frequency of 2.3GHz~3.8GHz
24-VFQFN Exposed Pad package
Tape & Reel (TR)
24 pins
MAPS-010144-TR0500 Applications
There are a lot of M/A-Com Technology Solutions
MAPS-010144-TR0500 RF Misc ICs and Modules applications.
  • Broadband/CATV
  • RF/IF analog multiplexer
  • Balanced modulation
  • Demodulation
  • Synchronous detection
Manufacturer related products
    CAP SILICON 20PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1.5PF 10% SMD
    CAP SILICON 100PF 20% SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 50V SMD
    CAP SILICON 1PF 20% 50V SMD