IRGSL30B60KPBF
Mfr.Part #
IRGSL30B60KPBF
Manufacturer
International Rectifier
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Description
IGBT W/ULTRAFAST SOFT RECOVERY D
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
International Rectifier
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Radiation Hardening :
No
Fall Time-Max (tf) :
42ns
Max Collector Current :
78A
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
3
Transistor Element Material :
SILICON
Gate Charge :
102nC
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Package / Case :
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.35V @ 15V, 30A
IGBT Type :
NPT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Test Condition :
400V, 30A, 10 Ω, 15V
Number of Elements :
Turn On Time :
74 ns
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
5.5V
Published :
2005
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
JESD-609 Code :
e3
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.35V
Length :
10.668mm
Mounting Type :
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120A
Number of Terminations :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Dissipation :
370W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Width :
4.826mm
Turn Off Time-Nom (toff) :
237 ns
Weight :
2.084002g
Switching Energy :
350μJ (on), 825μJ (off)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tube
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Td (on/off) @ 25°C :
46ns/185ns
Case Connection :
COLLECTOR
Element Configuration :
Single
Height :
9.652mm
Mount :
Through Hole
Transistor Application :
Motor Control
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Input Type :
Standard
Max Power Dissipation :
370W
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.35V
Datasheets
IRGSL30B60KPBF
International Rectifier IRGSL30B60KPBF
IRGSL30B60KPBF  Features
Low VCE (on) Non-Punch Through IGBT Technology
10μs Short Circuit Capability
Square RBSOA
Positive VCE (on) Temperature Coefficient
Maximum Junction Temperature rated at 175°C