FDP2D3N10C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDP2D3N10C
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
N-CHANNEL SHIELDED GATE POWERTRE
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.3m Ω @ 100A, 10V
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
20 Weeks
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
222A Tc
Mounting Type :
Through Hole
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
152nC @ 10V
Package / Case :
TO-220-3
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 700μA
FET Type :
N-Channel
Weight :
1.8g
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Element Configuration :
Single
Power Dissipation-Max :
214W Tc
Pbfree Code :
yes
Vgs (Max) :
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
11180pF @ 50V
Series :
PowerTrench®
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Datasheets
FDP2D3N10C
N-Channel 2.3m Ω @ 100A, 10V ±20V 11180pF @ 50V 152nC @ 10V 100V TO-220-3
FDP2D3N10C IGBT Description
The FDP2D3N10C IGBT is widely used in solar inverters, EVs (electrical vehicles), and HVDC (high voltage, direct current) systems. This IGBT is able to hold a voltage of 1200 V at its Collector-Emitter junction. It also has a Gate-Emitter voltage to ensure situation status and the maximum Collector current would be 80 A @25 ℃.
FDP2D3N10C IGBT Features
  • High power density with Shielded gate technology
  • Max RDS(on) = 2.3 mΩ at VGS = 10 V, ID = 222 A
  • RoHS Compliant
  • Power Density & Shielded Gate
  • Low Vds spike internal snubber function.
  • Low Qrr/Trr
  • Low switching loss
  • Good EMI performance
  • Extremely Low Reverse Recovery Charge, Qrr
  • High Power and Current Handling Capability
  • 100% UIL Tested