FDP2D3N10C
Mfr.Part #
FDP2D3N10C
Description
MOSFET N-CH 100V 222A TO220-3
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
RoHS Status :
RoHS Compliant
Element Configuration :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.3m Ω @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 700μA
TO-220-3
Factory Lead Time :
20 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
11180pF @ 50V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Vgs (Max) :
±20V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Weight :
1.8g
Mount :
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
222A Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
152nC @ 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation-Max :
214W Tc
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Datasheets
FDP2D3N10C
onsemi FDP2D3N10C
N-Channel 2.3m Ω @ 100A, 10V ±20V 11180pF @ 50V 152nC @ 10V 100V TO-220-3
FDP2D3N10C IGBT Description
The FDP2D3N10C IGBT is widely used in solar inverters, EVs (electrical vehicles), and HVDC (high voltage, direct current) systems. This IGBT is able to hold a voltage of 1200 V at its Collector-Emitter junction. It also has a Gate-Emitter voltage to ensure situation status and the maximum Collector current would be 80 A @25 ℃.
FDP2D3N10C IGBT Features
  • High power density with Shielded gate technology
  • Max RDS(on) = 2.3 mΩ at VGS = 10 V, ID = 222 A
  • RoHS Compliant
  • Power Density & Shielded Gate
  • Low Vds spike internal snubber function.
  • Low Qrr/Trr
  • Low switching loss
  • Good EMI performance
  • Extremely Low Reverse Recovery Charge, Qrr
  • High Power and Current Handling Capability
  • 100% UIL Tested