FDD120AN15A0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDD120AN15A0
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 150V 2.8A/14A DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
2.8A
Transistor Application :
SWITCHING
Power Dissipation-Max :
65W Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Width :
6.22mm
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
JESD-609 Code :
e3
Threshold Voltage :
4V
Pbfree Code :
yes
FET Type :
N-Channel
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Gull wing
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
2.39mm
Weight :
260.37mg
Drain to Source Breakdown Voltage :
150V
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
2.8A Ta 14A Tc
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
3
Rise Time :
16ns
Power Dissipation :
65W
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
14.5nC @ 10V
Vgs (Max) :
±20V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fall Time (Typ) :
19 ns
Continuous Drain Current (ID) :
14A
Published :
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Turn-Off Delay Time :
30 ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
120m Ω @ 4A, 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
770pF @ 25V
Case Connection :
DRAIN
Element Configuration :
Single
Transistor Element Material :
SILICON
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Voltage - Rated DC :
150V
Turn On Delay Time :
6 ns
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Resistance :
120mOhm
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Current Rating :
14A
Series :
PowerTrench®
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
6.73mm
Mount :
Surface Mount
Datasheets
FDD120AN15A0
onsemi FDD120AN15A0
N-Channel Tape & Reel (TR) 120m Ω @ 4A, 10V ±20V 770pF @ 25V 14.5nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FDD120AN15A0 Description
The FDD120AN15A0 is an N-channel MOSFET produced using the PowerTrench? process. The onsemi FDD120AN15A0 is suitable for use in synchronous rectification and micro solar inverter applications due to the following features. The Operating and Storage Temperature Range is between -55 and 175℃. And the Transistor FDD120AN15A0 is in the DPAK-3 package with 65W power dissipation.
FDD120AN15A0 Features
  • RDS(on) = 101m? (Typ.) @ VGS = 10V, ID = 4A
  • QG(tot) = 11.2nC (Typ.) @ VGS = 10V