ESR03EZPF2002
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESR03EZPF2002
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
250mW
Series :
ESR
Height :
558.8μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Resistance :
20kohm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Construction :
Chip
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Working Voltage :
150V
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Reference Standard :
TS 16949
Number of Terminations :
2
Datasheets
ESR03EZPF2002
ROHM Semiconductor ESR03EZPF2002
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 20kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C