ERA-14EB124U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-14EB124U
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/4W 1210
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
ERA-14
Height :
711.2μm
Construction :
Chip
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1%
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Published :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Rated DC :
150V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Resistance :
120kOhm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power Rating :
250mW
Datasheets
ERA-14EB124U
Panasonic ERA-14EB124U
FIXED RESISTOR ERA-14 Series, Thin Film, 120kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C